Praca w Polsce tylko z odpowiednią polisą zdrowotną
Ubezpieczenie medyczne to jeden z dokumentów potrzebnych do krótko- i długoterminowej legalizacji pobytu niektórych cudzoziemców w Polsce. Ostatnio przepisy i praktyka urzędów w tym względzie uległy zaostrzeniu.
Obowiązująca od 1 grudnia br. znowelizowana ustawa o cudzoziemcach wprowadziła szereg zmian m.in. w zakresie wymogów i formalności dotyczących wydawania przez polskie ambasady wiz krajowych dla cudzoziemców planujących dłuższy pobyt w Polsce. Od tej pory obcokrajowiec wnioskujący o dokument wizowy musi dodatkowo udowodnić, że przez cały okres planowanego pobytu w Polsce będzie objęty odpowiednim prywatnym ubezpieczeniem medycznym pokrywającym koszty ewentualnego leczenia i hospitalizacji. Dotyczy to tych osób, które nie będą objęte w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w związku z zatrudnieniem u polskiego pracodawcy na podstawie odpowiedniego zezwolenia na pracę.
Delegowanie lub funkcja w zarządzie
Jakie grupy cudzoziemców muszą zwrócić szczególną uwagę na posiadane prywatne ubezpieczenie medyczne?
Chodzi np. o cudzoziemców delegowanych do Polski przez zagranicznego pracodawcę do pracy w Polsce, posiadających wydane w tym celu zezwolenie na pracę typu „C", „D" lub „E". Już sam prawny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta